ŚLADAMI POLSKICH LEGEND W BASZCIE MŁYŃSKIEJ
W dniu 31 marca 2017 roku odwiedziliśmy Basztę Młyńską, zwaną potocznie Basztą Czarownic w Debrznie. Obejrzeliśmy wystawę „Czekoladowe Inspiracje”, czyli wykonane z czekolady ubrania, kapelusze i figury przez mistrzynię debrzeńskiego cukiernictwa, panią Izabelę Berendt. Zapach był tak oszałamiający, że każdy z nas miał ochotę uszczknąć odrobinę tych cudów.
Głównym naszym celem była jednak wystawa pt „ Jak to kiedyś bywało.. historia zamknięta w kartonowych modelach”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak budowane były starosłowiańskie grody. Pani Ewa Molenda, opiekun Baszty, podzieliła się z nami swoją ogromną wiedzą na temat historii powstania podobnego grodu w Debrznie. Opowiedziała nam o faktach dotyczących zniszczeń wojennych , odkryć geologicznych i ważnych postaciach historycznych, które miały wpływ na architekturę i kulturę miasta.
Klimat Baszty i niesamowite opowieści Pani Ewy były również okazją do poznania legend związanych z miejscową Basztą Czarownic, jeziorami i Debrznem. Jesteśmy wdzięczni za ciekawą prelekcję i gościnę.


Opracowanie: Beata Ochocińska

 

Back to top