Ten wyjątkowy obiekt zbudowany z drewna na wyspie na Jeziorze Biskupińskim unaocznia zwiedzającym, jak w dawnych czasach wyglądało życie na ziemiach polskich, zanim jeszcze powstała nasza państwowość. Otoczony fosą o ostrokołem gród mógł doskonale bronić się przed atakami najeźdźców, a jednocześnie sprawiał, że wszyscy mieszkańcy tworzyli jedną wspólnotę, która pracowała na to, żeby wszystkim w miarę dostatnio się żyło .Z dużym realizmem odtworzono budynki oraz sprzęty, jakimi posługiwano się w tamtych czasach. Biskupin nie bez przyczyny nazywany jest "polskimi Pompejami". Świetnie zachowane pozostałości osady łużyckiej sprzed 2700lat, pozwoliły stworzyć jedyny w swoim rodzaju rezerwat archeologiczny. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy ekspozycję muzealną prezentującą historię osady i najpiękniejsze zabytki. Mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. W zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy, którzy prezentowali swoje wyroby. W programie ""Biskupin Archeo – fashion week" znalazły się również pokazy tańców szkockich, moda pradziejowa od epoki kamienia do wczesnej epoki żelaza oraz koncert zespołów takich jak: "Remdih" oraz "Percival". Największym jednak zaciekawieniem dla nas była inscenizacja chrztu Mieszka I i walki przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej.
Założeniem wycieczki było ukazanie młodzieży kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym, a życiem naszych przodków. Dla wielu była to nie tylko lekcja historii, ale i patriotyzmu. Szacunek dla przodków narodu i własnych korzeni nie wyklucza tolerancji dla odmienności innych kultur. Miejmy nadzieję, że takich lekcji jest przed nami jeszcze wiele…

 

Podziękowania
Nasz wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie osobiste zaangażowanie naszych sponsorów, którym pragniemy w tym miejscu podziękować:

* Poldanor S.A. Dworcowa 25; 77-320 Przechlewo
* Bank Spółdzielczy w Człuchowie – Oddział w Debrznie, ul. Młynarska 1
* M.S.CARS Kfz Autohandel

Opracowały:
M. Sodkieiwcz, J. Latawiec

Back to top